RESPONSABIL EXECUȚIE CONTRACT...

RESPONSABIL EXECUȚIE CONTRACTE CEREALE

Agricover
Valabil până la 8 mai 2017

Agricover

AGRICOVER angajează REPONSABIL EXECUȚIE CONTRACTE CEREALE pentru divizia Operațiuni (OPS) Buzău.

Grupul Agricover are 16 ani de activitate pe piața locală și un model de business care ne permite sa fim singurul furnizor de solutii complete pentru agricultura din Romania. Dedicandu-ne in intregime agribusiness-ului, am cladit un Grup de companii capabil a pune la dispozitia fermierilor si industriei procesatoare nu numai produse, ci si toate serviciile de care acestia au nevoie pentru a desfasura o agricultura moderna si profitabila. Grupul Agricover s-a dezvoltat in jurul dorintei de a deveni partenerul preferat al fermierilor si industriei procesatoare, si totodata cel mai important furnizor de solutii integrate in domeniul agricol din Europa de Sud-Est.

În cadrul Diviziei de Operațiuni, căutăm un Responsabil Execuție Contracte Cereale competent și motivat să se alature echipei noastre. Viitorul coleg/a va avea în vedere execuția contractelor de vânzare și achiziție cereale, actualizarea informațiilor în SAP, corespondența cu fermieri, clienți și prestatori de servicii.

Divizia Operațiuni (OPS) – are rolul fundamental de a optimiza fluxurile interne concomitent cu asigurarea unui cost optim asociat acestor fluxuri. OPS realizeaza activitățile operaționale legate de: executia contractelor si procesarea comenzilor, managementul stocurilor, transporturi interne si externe, depozitare si insilozare, precum si activitatile de investitii si mentenanta a bazei de active a Companiei. Impreuna cu departamentele Financiar si IT, OPS se asigura de existenta unui nivel optim de informatizare si simplificare permanenta a proceselor de business. Divizia este subordonata Directorului Agribusiness.

În cadrul departamentului de Execuție contracte se desfășoară activitatea ce presupune derularea unui contract dupa ce acesta a fost agreat și negociat de către DSF (Divizia Servicii Fermieri) sau DTC (Divizia Trading de Cereale) și introdus în sistemul informatic, contract ce are drept scop fie achiziția sau vânzarea de cereale. Pentru aceasta, se planifică activitatile necesare indeplinirii sarcinilor contractuale, se urmareste executia acestor activitati, mentinandu-se legatura cu toate compartimentele implicate (ex. controlling, contabilitate, transport, depozitare, DSF, trezorerie), inclusiv furnizorii, clientii, fermierii, tertii (operatori portuari, surveyor, depozitari).

Responsabilități:

• Se asigură că toate conditiile contractuale sunt clare și conform Legislației (HG), precum și regulilor interne Agricover, și le va respecta întru totul în execuție;
• Urmărește miscarile de stoc si solicita regulat rapoarte de la Departamentul Silozuri si de la Terti;
• Întocmește, verifica si corecteaza toate facturile de prestare sosite la inceput si la sfarsit de luna;
• Asigură fluxul de informatii intre toate partile implicate in executie: Contabilitate, Controlling, Departament Calitate, Siloz, Logistica, Reprezentanti Clienti;
• Operează în SAP in vederea inregistrarii facturilor finale, prior plata;
• Monitorizează stocurilor de cereale aflate la terti si in locatii Agricover;
• Monitorizează lichidarile de gestiune si face corespondenta necesara in caz de inadvertente;
• Monitorizează colectarea documentelor din teritoriu necesare la intregirea si actualizarea stocului in SAP;
• Respectă și aplică prevederile Sistemului de Management Integrat Calitate – Siguranța Alimentului (SMICSA).

Cerințe

• Minim 2 ani experienta in domeniul agriculturii pe o pozitie similara
• Studii superioare (economice sau contabile)
• Gandire analitica si atentie sporita la detalii
• Abilități de prezentare, claritate, concizie
• Excelente abilitati interpersonale: tact, diplomatie, rabdare, confidentialitate, integritate
• Abilități bune de excel (nivel mediu)
• Cunoștințe ERP – ca utilizator
• Engleză – nivel mediu

Raportează către: Manager Execuție Contracte Cereale

Contact: [email protected], 021 208 6725, 0742 113 580

Pentru a aplica la acest job trimite detaliile pe e-mail la recrutare@agricover.ro

Aplică prin webmail: Gmail / AOL / Yahoo / Outlook